Doprava a turismus na ostrově

Ostrov Krk – turismus

Ostrov Krk je spojen s kontinentem Krčským mostem z města Kraljevica, které leží na severozápadním cípu ostrova. Most byl postaven v r. 1980, je dlouhý 1430 m a dva mostní oblouky překlenují moře ve výšce 60 m.

Umístění Krku na nejsevernější straně Jadranu činí z tohoto ostrova první cíl návštěvníků přijíždějících sem z kontinentální Evropy. Dopravit se sem můžete i letecky, jelikož letiště Rijeka je z ostrova pohodlně a rychle dostupné.

Doprava na ostrově

Kromě mostu slouží jako další spojení na ostrov trajekt z Meragu na ostrově Cres do Valbiska na pevnině. Z městečka Baška ležícího na jihu ostrova jezdí po dobu letní sezóny trajekt do Loparu na ostrově Rab. Po samotném ostrově se lze dopravovat poměrně snadno. Především zde funguje velice živá autobusová doprava, spojující jednotlivá městečka. Také sem zajíždí mnoho dálkových autobusových spojů z Rijeky, které sem dopravují turisty a ostatní cestující a rozvážejí je do všech větších městeček na ostrově.

Turismus

K nejoblíbenějším turistickým centrům patří malebné městečko Baška. Leží v jižní části ostrova na konci hlubokého kaňonu v těsné blízkosti moře. Jsou zde výborné podmínky pro letní dovolenou, pokud ji chcete strávit koupáním v moři a opalováním na pláži. Není bez zajímavosti, že zdejší pláže jsou hodnoceny jako jedny z nejexkluzivnějších pláží světa. Zrovna tak si zde ovšem přijdou na své i vyznavači aktivního odpočinku. Z městečka vede několik dobře značených turistických tras do okolní přírody. Další možností jsou výlety na člunu skrytými zátokami a méně navštěvovanými zákoutími ostrova.

Ostatní města

Ostrov Krk – Vrbnik

Hlavním městem ostrova a středem aktivit celého regionu je stejnojmenný Krk. Historická část je schovaná za hradbami starými již 2000 let. Z náměstí Kamplin budete hledět na krásný Frankopanský hrad a katedrálu Marie Bohorodičky. Hlavní náměstí Vela Placa je obklopeno kavárnami a restauracemi s tradiční středomořskou kuchyní.

Aktivní zábavu, noční život, diskotéky i krásné pláže najdete v městečku Malinska. Lákavé jsou také staré historické památky, jako například Kapli Sv. Nikolasa, kostel Sv. Apoliinarisa nebo Chrám Třetího Řádu františkánů s muzeem uvnitř.

Punat je známý jako největší jachetní přístav na celém Jadranu. Leží ve velké, ale mělké zátoce s ostrůvky Kosljun uprostřed. Krásné je i okolí městečka, které zaplňují především olivovníkové háje.

Nejkrásnějším městem je patrně Vrbnik, který stojí na strmé skále otočený k pevnině. Turisty láká starobylým vzhledem, úzkými větrnými uličkami, krásnými katedrálami, starobylými kostely a také známým vínem Vrbnička Žlahtina. Vrbnik je ovšem také známým střediskem potápěčů díky proslulé podmořské Vrbničské jeskyni.

Na severovýchodě ostrova se nachází pobřežní městečko Šilo, které bývalo rybářskou vesnicí a dnes je to rybářské a sportovní centru. Pro svůj klid a pohodu je to ideální místo pro dovolenou rodin s dětmi, hlavně díky písčitým plážím.

Nejnovějším městem ostrova je Njivice, která vznikla díky turismu. Centrem dění je přístav obklopený plážemi a spoustou restaurací, kaváren a pekáren. Na konci města začínají krásné promenády a romantické cestičky mezi palmami.

Naopak jedním z nejstarších měst na Krku je Omišalj do kterého vstoupíte hned po příjezdu na ostrov po mostě z pevniny. Historické městečko stojí na skále 80 m nad mořem. Je odtud krásný panoramatický výhled na Kvarnerskou zátoku. Historický střed města si zachoval kouzelnou středověkou atmosféru díky úzkým uličkám, které dnes tvoří klidnou pěší zónu.