Dovolená

Ostrov Krk – dovolená

Chorvatský ostrov Krk je cílem turistů zejména z kontinentální Evropy. Díky mostu, který spojuje ostrov s pevninou, je snadno dostupný. Kromě silniční dopravy se na ostrov snadno i trajektem z ostrova Rab. Čeští turisté mají možnost dopravit se na Krk například z Brna, odkud jsou vypravovány autokarové zájezdy a za příplatek lze využít i jiná nástupní místa. Výstupními místy jsou pak nejznámější střediska Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Njivice, Malinska, Krk, Punat, Baška, nebo stále oblíbenější malé městečko Šilo.

Zajímavá místa – hlavní město Krk

Hlavním městem ostrova je městečko téhož názvu, tedy Krk. Pro dovolenkáře jsou důležité informace o místních plážích a další možnostech trávení volného času. Hlavní městské koupaliště je v zátoce Dražica vzdálené 1 km od města. Pláž tvoří drobné oblázky a přístup do moře je pozvolný. V blízkém borovém háji je i část ubytovacího zařízení. Další pláže v okolí města jsou skalnaté, místy oblázkové nebo s upravenými betonovými plošinami.

V letní sezóně je pro návštěvníky připraven bohatý zábavní program. Ve městě se pořádají lidové slavnosti zvané fešty, folklórní vystoupení místních souborů, tradiční tance a zpěvy. Úžasným zážitkem jsou večerní operní, baletní nebo činoherní představení pod širým nebem ve frankopanském hradu a ve františkánském klášteře na ostrůvku Košljun.

Historický střed hlavního města Krk nabízí příjemné procházky, při kterých můžete obdivovat nádherný Frankopanský hrad nebo Katedrálu světa Marie Bohorodičky. Večer můžete strávit v některé ze spousty restaurací či kaváren, které obklopují hlavní městské náměstí Vela Placa.

Na ostrově  Krk je řada dalších městeček a letovisek, která se pyšní jednak spoustou kulturních a historických pamětihodností, a jednak nejrůznějšími sportovními a relaxačními aktivitami.

Zajímavá místa – hlavní město Vrbnik

Turisticky nejatraktivnější je zřejmě město Vrbnik. Bylo postaveno před mnoha staletími na vysoké skále přímo nad mořem, odkud je úchvatný výhled na moře a okolní ostrůvky. Samotné město je obráceno k pevnině a pozoruhodné jsou zdejší katedrály či úzké a křivolaké uličky. Za shlédnutí stojí kostel ze 14. století, kaple sv. Johna a renesanční zvonice. Vrbnik však není znám pouze díky historickým stavbám, ale také jako skvělé místo pro potápěče. Ti zde navštěvují hlavně podmořskou Vrbničskou jeskyni. Večer pak můžete strávit v některé místní konobě u sklenky zdejšího skvělého vína Vrbnička Žlahtina.

Další zajímavá místa

Milovníkům cykloturistiky lze doporučit nejznámější a nejnavštěvovanější městečko na ostrově, kterým je Baška. Zde si můžete vypůjčit horské kolo a vydat na některou z četných tras. Z města vede i celá řada dobře značených turistických stezek, po kterých se můžete vydat na pěší výlety.

Pokud hledáte rozptýlení a noční život, navštivte centrum zábavy, kterým je městečko Malinska. Nabízí aktivní zábavu, kluby, diskotéky, ale i krásné pláže. Populární jsou zejména kluby Boa a Crossroads, které jsou otevřeny v létě do časných ranních hodin.

Pláže

Krk je mezi turisty znám jako ostrov pláží s modrou vlajkou i mořem. Modrá vlajka se uděluje za čistotu. Téměř všechny zdejší pláže jsou oblázkové, takže i voda je díky tomu průzračně čistá. Písčitých plážích je na ostrově pouze několik, například u městečka Šilo, které mají v oblibě hlavně rodiny s dětmi. Jemný písek a pozvolný vstup do moře jsou zde pro ně ideálním prostředím pro dovolenou.

Někde je břeh vybetonovaný a lidé se na něm opalují na dekách či lehátkách. Platí to například pro zátoku kousek od hotelu Dražice v Krku, kde je také betonový břeh a pro Chorvatsko dost netypické zdejší písečné dno.

Na ostrově je řada pláží s modrou vlajkou, kde nechybí čisté záchody, vyhrazené místo pro koupání domácích mazlíčků, pitná voda zdarma z pítek v betonovém soklu a také sprchy s neslanou vodou.