Gastronomie a restaurace

Největší ostrov v Chorvatsku má bohatou kulinářskou tradici a skvělé restaurace, a dokonce i ty nejnáročnější gurmáni si budou pochutnávat na ostrově Krk. Gastronomické speciality jsou nejčastěji podávány v hospodách a malých rodinných restaurací, kde můžete ochutnat některé z nejznámějších místních specialit připravovaných tradičním místním způsobem.

Mnoho místních restaurací na ostrově funguje po celá desetiletí. Kulinářské recepty jsou přísně důvěrné a jsou přenášené z generace na generaci.

Nejběžnější z místních specialit jsou maso nebo ryby na grilu a místními kuchaři rádi jak přílohu používají vařenou zeleninu. Některé restaurace, které je třeba navštívit jsou např. Konoba Bracera v Malinske, Konoba Nada ve Vrbniku, Konoba Pud Brest ve vesničce Milohinci, restaurace Frankopan ve městě Krk nebo Konoba Tri Maruna v Poljici která nemá ani jídelní lístek a nabízí denně čerstvé pokrmy podle výlovu.

Co se týká cen v restauracích tak pizzu seženete za zhruba 50 Kuna, biftek za 90 Kuna, špagety carbonara za 50 Kuna, domácí těstoviny s krevetami z Jadranu za 75 Kuna, dušené mušle za 60 Kuna, točené víno litr za 75 Kuna, míchaný salát 15 Kuna atd.

Na ostrově Krk si můžete také užít výlety lodí a podívat se třeba pod most spojující ostrov Krk s pevninou. Takovýto tříhodinový výlet (Malinska-most Krk-Malinska) vás vyjde na 130 Kun pro dospělou osobu a 65 Kun pro děti do 12 let. Pokud byste rádi na delší výlet tak šesti hodinová plavba Malinska-Jadranovo-Malinska nebo stejně dlouhá Njivice-Beli-Malinska-Njivice vás bude stát 150 Kun pro dospělou osobu a 75 Kun pro dítě. Při výletu do Jadranova si můžete užít i rybí menu (3 druhy ryb a bramborový salát) v restauraci konoba Da Nino za 50 Kun.

Most Krk spojuje nejsevernější a největší chorvatský ostrov s pevninou, a jeho délka je 1,7 km. Skládá se ze dvou oblouků, velkého a malého. Rozsah velkého oblouku je 390 metrů a je to nejdelší oblouk na světě postavený z vyztužené betonové konstrukce. Celková délka mostu na ostrov Krk včetně příjezdových komunikací je 7,19 km. Mýtné se platí pouze při vjezdu z pevniny na ostrov Krk a činí pro osobní vozidla 35 Kuna a pro vozidla vyšší než 1,90m do 3,5 tuny a pro osobní vozidla s přívěsem činí 46 Kuna. Cesta z ostrova na pevninu se neplatí. Kvůli občasným silným poryvům větru „Bora“ je možné, že most bude někdy i uzavřen.

Pokud budete potřebovat na nějaký větší nákup doporučujeme větší Konzum ve městě Krk jelikož menší obchůdky jsou většinou o něco dražší.