Zajímavosti

Ostrov Krk – zajímavosti

Dovolená na chorvatské ostrově Krk může pro vás být jedním ohromným zážitkem. Na první pohled může ostrov připadat jako kamenitá pustina. Ovšem poznáte-li toto území trochu blíže, zjistíte, že je zde hodně lesů, místní obyvatelé pěstují olivy, ovoce a zeleninu a v některých oblastech se daří i vinné révě.

Krk je spolu s ostrovem Cres největším chorvatským ostrovem. Panuje zde příjemné středomořské podnebí a v létě se můžete od června do srpna oddávat opalování a koupání, neboť teploty se drží téměř neustále na 30° C. Kromě přírodních krás můžete na Krku obdivovat i spoustu kulturních a historických památek, které dokládají pestrou a bohatou historii ostrova. Chcete-li poznat ostrov o něco lépe, než běžní turisté, vydejte se na některá zapomenutá místa, která vám o ostrově a jeho lidech řeknou více.

Zajímavá místa

  • Ostrov Krk je znám vznikem hlaholského písma. Již ve 13. století se zde konaly bohoslužby ve slovanském jazyce a z této doby se zachovalo mnoho hlaholských památek. Nejznámější z nich je zřejmě Bašská deska, dále je to například Status vrbničky nalezený v městečku Vrbnik. Řada písemných vzácností je uložena v národopisném muzeu v obci Dobrinj.
  • Starobylé město Fulfinum Mirine je architektonicky zajímavých komplexem, který najdete v zátoce poblíž městeček Njivica a Omišalj. Pochází již z prvního století n.l. Měl výhodnou strategickou pozici díky nedalekému přístavu. Komplex vás překvapí svou rozlohou i architektonickou vyjímečností.
  • Hrad Frankopan je jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších památek na ostrově. Může je obdivovat v hlavním ostrovním městě Krk, kde je i krásná katedrála Marie Bhorodičky. Hrad dal postavit kníže Nikola Frankopan v r. 1412 a dodnes je velmi zachovalý. Zajímavostí je jeho kruhová věž, přistavěná o pár let později, ve které se nacházejí dvě patra a rozlehlá půda.
  • Jeskyně Biserujka je překrásným přírodním úkazem nacházejícím se nad Slivaňskou zátokou nedaleko vesnice Rudine. Teplota v krápníkové jeskyni se drží celoročně na 11 až 13 stupních Celsia.
  • Opatství svaté Lucie se nachází ve vesničce Jurandvor ležící nedaleko městečka Punat. Již od 12. století zde stojí překrásný kostel, ve kterém byla umístěna replika známé Bašské desky (originál je v záhřebském muzeu umění).

Další zajímavosti

Bašská hlaholská stezka

Krk je kolébkou hlaholice a na tuto počest byl v r. 2006 zahájen unikátní projekt nazvaný Bašská hlaholská stezka. Hlaholice je staré slovanské písmo skládající se ze 33 písmen. V okolí městečka Baška bylo rozmístěno 33 monolitů ve tvarech hlaholských písmen.

Vrbnik je unikátním městečkem vystavěným na skalním útesu již za dob osídlení ostrova illyrskými kmeny. Ve středověku byl Vrbnik centrem hlaholice. Na mnoha historických stavbách můžete dodnes vidět nápisy v této staroslovanštině. Vrbnik je dnes znám také díky vinařství. V jeho okolí se pěstuje vynikající odrůda bílého vína zvaná Vrbnička Žlahtina, která se nikde jinde nepěstuje. Relaxovat zde můžete nejen ve vinárničkách, které najdete v křivolakých úzkých uličkách, ale také na několika přírodních plážích, z nichž nejkrásnější je písčitooblázková pláž Potovošće jihovýchodně od Vrbniku

Ostrůvek Košljun

Malý zalesněný ostrůvek leží uprostřed Punatské zátoky. Je to jediný ostrůvek kolem ostrova Krk, který je obydlen. Z Punatu se sem dostanete výletní lodí a obdivovat zde můžete jednak přírodní krásy, a jednak františkánský klášter ze 16. století, který je zachován v původní podobě. V klášterním komplexu se nachází klášter, bazilika, muzeum a knihovna se vzácnými spisy tištěnými hlaholicí.